Kontaktujte nás

Aktuality

Naši kamarádi

Dětské tábory aneb o nás a táborech

   Dětské tábory pořádáme od roku 2002. Máme bohaté zkušenosti s pořádáním letních, zimních, silvestrovských a velikonočních táborů. Dále poskytujeme ubytování a stravování pro školy i skupiny.

Tábory jsme pořádali v areálech:Letní tábor Bližná

 • Chatový tábor Boubín - Zátoň
 • Penzion Boubín - Zátoň
 • Chatový tábor Jitřenka, Balda
 • Skautská základna – Zlatá Koruna
 • DT Bližná (2005 - dosud)

Práce s dětmi nás velmi baví. Snažíme se, aby tábory byly pestré, děti si tábor a léto užily, nenudily se a měly na co vzpomínat. Jejich program je v průběhu dne různorodý, aktivity se střídají, děti tráví hodně času při hrách na louce i v lese. Když to počasí dovolí, chodí se koupat a věnují se vybraným speciálním činnostem dle zaměření tábora. Všechny děti a oddíly se účastní celotáborových her (CTH), které hlavní vedoucí pečlivě připravují po celý rok. Děti na konci tábora dostávají ceny podle umístění v CTH. Program tábora je velmi nabitý. Jsme normální dětský tábor pro normální děti, jen některé aktivity jinde nenajdete.

Každý rok se snažíme přijít s něčím novým, ať už je to nový druh tábora či lepší zázemí. V roce 2016 jsme např. postavili první z dvojchat s vlastním sociálním zařízením, keramickou dílnu, střelnici pro airsoft a vzduchovky atd. V roce 2017 druhou z dvojchat, zastřešený prostor pro stolní tenis, zakoupili vagonetu za koně aj. Poslední novinka je určena pro milovníky koní a tou je krásná roční klisnička AQH, jménem GOLDEN GOOD  HOPE, barva palomino a říkáme jí Zlatuška. Více info o novinkách najdete na www.tabory-orisek.cz v Aktualitách.

Také táborové stránky jsou neustále doplňovány o nové funkce, v posledních letech např. velmi oblíbená e-mailová Táborová pošta, novinky, denní program a informace, dotazník spokojenosti atd.

A teď pár řádků o jednotlivých druzích táborů

Klasický tábor

Tábor se spoustou her v lese i na louce, koupáním atd. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanuDěti s podsadou dle Vašeho výběru. Věková hranice je 5 -15 let.

Speciální tábory

Děti se část dne věnují dané činnosti (vždy se snažíme najít a určit vhodnou délku aktivit, aby děti byly zabavené a danou činnost si užily) a zbytek dne tráví s klasickým táborem. Účastní se všech nejzajímavějších akcí – soutěží, her v lese i na louce, výletů atd.

Čtyřkolkový tábor

Na táboře používáme čtyřkolky Access Tomahawk 300 (tato čtyřkolka jezdila závodně, má mírné designové úpravy), Access Tomahawk 400 (naše nejnovější čtyřkolka, cena 140.000Kč) a Bashan 150 (klasická nenáročná čtyřkolka).

Všechny čtyřkolky mají „přiškrcený plyn“. Děti mohou jezdit bezpečnou rychlostí 5 - 7km/h, ve výjimečných případech 12 km/h. Čtyřkolky tím „technicky velmi trpí“ (odchází variátor – čtyřkolka jede neustále v malých otáčkách a variátor se zapéká, brzdy – děti často jezdí s brzdou i plynem najednou atd.), ale nedá se nic dělat, bezpečnost dětí je nejdůležitější. Děti se na čtyřkolkách střídají, na dráze jezdí vždy dvě čtyřkolky. Čtyřkolky Access Tomahawk jsou velké sportovní čtyřkolky s širokou stavbou kol a velkou stabilitou.čtyřkolky

Děti od 6 -ti let se je brzy naučí zvládat, 5 -ti leté děti jezdí kvůli bezpečnosti vždy s doprovodem. Děti mají kvůli bezpečnosti vždy helmu (ty máme, ale samozřejmě může mít dítě vlastní), musí mít triko s dlouhým rukávem, čepici, pití a kalhoty nebo tepláky, pevné boty. Je potřeba si také uvědomit, že jízda na čtyřkolce je hlavně pro dětské začátečníky fyzicky i psychicky náročná (únava, stres, ztráta pozornosti, vyčerpání aj.). Doporučený čas strávený na čtyřkolce z bezpečnostního hlediska je v rozmezí 20 – 40 minut denně. Za více než 10 let, co tábory se čtyřkolkami pořádáme, nedošlo nikdy k žádnému úrazu v souvislosti se čtyřkolkou. O technický stav čtyřkolek se stará odborný servis specializovaný na čtyřkolky. Opravy a servis čtyřkolek stojí ročně cca 30.000 Kč.

Dráha na čtyřkolky – děti se nejprve učí jezdit na louce (louka je rovná a nehrozí nám žádné nebezpečí) za táborem vždy s doprovodem. Když je instruktor přesvědčený, že děti řízení zvládnou, začnou jezdit samy a přemístíme se na dráhu v areálu tábora, kde si můžeme dělat různé překážky, slalom atd. Instruktor je vždy přítomen u dráhy. Věková hranice je 6 - 12 let. Děti, které s námi už na táboře byly, mohou až do 14 -ti let. Jsme pravděpodobně jediný dětský tábor, který tento druh tábora pořádá. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Tábor s koňmi

Je určen spíše pro začátečníky a mírně pokročilé jezdce. Čas s koňmi děti tráví na naší jízdárně Dominikacca 150 m od tábora. Věnujeme se anglickému stylu převážně v sedle, případně s madly a občas i bez sedla, záleží na situaci. Děti musí mít vždy helmu (ty máme v různých velikostech, ale samozřejmě může mít dítě vlastní), triko s dlouhým rukávem, čepici, pití a kalhoty nebo jezdecké kalhoty, pevné boty, nejlépe kotníkové. Na táboře máme v současné době 6 koní a 2 poníky. Jmenují se: Jasněnka, Mikey, Dominika, Laura, Jurášek, Brigita, Eliška a Zlatuška. Jsou od těch nejhodnějších, až po ty zlobivé J. Koníky k ježdění určujeme podle toho, co děti umí a jak jim to jde. Děti se na koních střídají, na jízdárně jsou najednou vždy max. 3 koně. Děti si vyzkoušejí i práci okolo koní – hřebelcování, kydání (kydání se účastní jen tábor s koňmi a jezdecký, kombinované tábory ne) a zkušenější i čištění kopyt, přivádění a odvádění koní. Ale nebojte, děti kydají jen Mikeymu a Jasněnce (cca jedno kolečko denně), jsou nemocní na kopýtka a nesmí trávu, takže jsou v malé ohradě. Jsou v pohodě, ale tráva by jim mohla velmi ublížit, hlavně ta jarní. Ostatní koně jsou na pastvinách. Nevozte našim koníkům pamlsky, dostávají kvalitní granule. U koní na jízdárně jsou většinou dva instruktoři a jeden praktikant. Také u tohoto tábora máme spoustu bezpečnostních omezení, aby se nikomu nic nestalo. Je potřeba si uvědomit, že jízda na koni je hlavně pro dětské začátečníky velmi fyzicky i psychicky náročná (únava, stres, ztráta pozornosti, vyčerpání aj.). Doporučený čas strávený v sedle z bezpečnostního hlediska je v rozmezí 20 – 40 minut denně. Takový režim u začátečníků je obvyklý na všech dobrých táborech s koňmi. Věková hranice je 6 - 15 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Keramicko-výtvarný tábor

Na tomto táboře se zaměřujeme na práci s keramickou hlínou (červenice) a různé výtvarnéKeramika techniky, např. malování na sklo, malba a batika textilu, smaltování, výroba svíček (gelové, malované, z včelího vosku) a mýdel, šití, výroba z korálků, drátkování, origami, quilling, výroba malých šperků atd. Potřebujeme jenom zástěru na ušpinění či nějaké jiné oblečení vhodné k této činnosti. Vše tvoříme v nové keramické dílně. V táboře máme také plynovou keramickou pec. Keramika se pálí vždy v pátek. Své výrobky si děti odvážejí domů. Vzhledem k tomu, že máme velmi málo času na správné vysušení a vypálení keramiky, nám občas něco v peci praskne, ale cca 95 % keramiky se povede, jak má. Pokud dítě odjíždí z tábora dříve, dostane keramiku bohužel nevypálenou. Také se může stát, že je zrovna v peci. Vypalování je v podstatě celodenní proces. Dá se to ale vyřešit tím, že keramiku vypálíme a potom Vám ji pošleme táborovým autobusem na Vaše místo nástupu. Věková hranice je 5 - 15 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Army tábor

U kluků a někdy i holek oblíbený tábor, na kterém se snažíme hravou a nenásilnou formouArmy tábor „ármíky“ něco naučit či přiučit. Děti zažijí napínavé chvíle třeba při nocování v lese ve skvělém a roky budovaném přístřešku – army základně, za který vděčíme naší dlouholeté vedoucí Anetě (chybí tam už snad jen splachovací WC, sprcha a vana J). Oddíl je také vybaven detektorem kovů (minohledačka, což byl výborný nápad, protože jsme vlastně v pohraničí) a děti skoro vždycky něco najdou: staré kusy železa, děravé hrnce, ale našly už i německé mince, bankovky a známky z války, potravinové lístky, staré odznaky, různé nábojnice, staré plechovky atd. Děti si dále užijí: stavbu a rozšiřování přístřešku, nocování v lese, kde si i něco uvaří v kotlíku na ohni, rozdělávání ohně, uzlové techniky, orientaci a maskování v terénu, taktické hry, střelbu na cíl (terč) - vzduchovky, airsoft, paintball, zdravovědu atd. Nejedná se o airsoftový ani paintballový tábor (nelítáme po lese a nestřílíme po sobě), ale přesto si tyto zbraně vyzkoušíme. Airsoft a vzduchovky v naší téměř nové střelnici, paintball na louce. Maskáče nejsou podmínkou, ale když je děti budou mít, určitě je to pro ně lepší.

Na táboře máme toto vybavení:

Airsoft:

 • AK-47 (elektrická)
 • Mauser KAR98K (manuální)
 • G36C (elektrická)
 • Desert Warrior 4.3 (plynová)
 • Beretta M92F (manuální)

Paintball:

 • Azodin Kaos Black
 • Spyder Victor Diamond Black

Vzduchovky:

 • Slavia 630
 • Slavia 618
 • Vojenská vzor 47
 • B3 TYTAN

Věková hranice je 6 - 12 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Jezdecký tábor

Ve spolupráci se stájí Pohoda opět pořádáme skvělý 7 -mi denní tábor pro pokročilejší aKoně zkušené jezdce (děti). Cílem a hlavní náplní tábora je zdokonalení jezdeckých a komunikačních dovedností jeho účastníků. Tábor je pro omezený počet dětí, u kterých předpokládáme opravdu vážný zájem o koně, péči o ně, porozumění jejich životu a ježdění. Děti se můžou těšit na vyjížďky, jízdárnu, hry na louce s koňmi, práci u koní, plavení (nezapomeňte si s sebou vzít plavky a boty do vody) aj. Děti stráví mnohem více času u koní než u tábora s koňmi (praxe i teorie). Počet dětí ve skupině cca 7. Jezdecký výcvik během tábora vede profesionální a zkušená trenérka (maturita na Střední škole dostihového sportu a jezdectví SOUZ Praha Velká Chuchle, obor trenér koní a jezdců, s 20 -ti letou praxí u koní). Ta má k sobě 3 velice šikovné a hodné pomocnice. Co se na táboře děje, nejlépe uvidíte na fotkách z uplynulého roku. Fotky najdete na www.tabory-orisek.cz v levém sloupečku Jezdecký tábor. Věková hranice je 7 – 15 let. Ubytování v pokojích.

Kombinovaný tábor

Říkáme mu také kombinovaný klasický. Děti si během týdne vyzkouší práci s hlínou, jízdu na čtyřkolce, výtvarné techniky i jízdu na koni (prosím, pročtěte si i informace o táborech souvisejících – čtyřkolkový, s koňmi, keramicko-výtvarný, ať máte úplné informace).Dominika

Na každou aktivitu jdou 1x. Část dne je aktivita a další část dne jsou se zbytkem tábora (tak je to u všech speciálních táborů). Je to takový super tábor, který jsme vymysleli před léty, a dodnes jsou kombinované tábory nejoblíbenější a nejžádanější ze všech. Je vhodný pro děti, které přesně neví, na co by chtěly nebo které si chtějí všechno vyzkoušet a nenudit se. Věková hranice je 5 - 15 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Kombinovaný speciál 1 a 2

Modernizovaný a rovněž velmi žádaný kombinovaný tábor, děti si od neděle do pátku můžou vybrat, na co půjdou druhý den. Čeká je tedy 6 dní aktivit - část dne je vybraná aktivita a další část dne jsou se zbytkem tábora (tak je to u všech speciálních táborů). Pročtěte si, prosím, opět související tábory, ať víte, co budou děti dělat.

Kombinovaný speciál 1 - koně, čtyřkolky, keramika, výtvarné techniky a stolní tenis.

Kombinovaný speciál 2 - čtyřkolky, RC modely, střelba na terč (paintball, airsoft, vzduchovky), stolní tenis, ruské kuželky.

Tyto tábory se původně jmenovaly kombinovaný speciál holky a kombinovaný speciál kluci, ale někdy jezdily holky na klučičí a někdy kluci na holčičí. Tak jsme je přejmenovali, aby se děti necítily špatně před ostatními J. Věková hranice je 5 - 15 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Kombinovaný super

Tento tábor je vlastně dílem Vás rodičů, psali jste a volali, že byste chtěli větší výběr, a tak to vzniklo. Je pro nás organizačně náročný a děti nestihnou všechny aktivity, protože jich je víc než dní na táboře. Ale aspoň si můžou pěkně vybrat. Původně se tento tábor jmenoval kombinovaný de luxe, ale občas si někteří jeho účastníci mysleli, že jsou něco víc než ostatní děti (což opravdu nejsou, každého baví něco jiného), a tak jsme ho v roce 2018 přejmenovali na kombinovaný super. Je zde výběr z aktivit -  čtyřkolky, RC modely, koně, paintball, airsoft, vzduchovky, keramika, výtvarné techniky, NintendoWii, stolní tenis.Dominika

Věková hranice je 5 - 15 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Kombinovaný pro nejmenší

Jde o stejný tábor jako kombinovaný tábor, jen pro menší děti ve věku 5 - 6 let. U oddílu jsou dva – vedoucí a zodpovědný/á praktikant/ka. Děti ve věku 5 let jsou na táboře bezproblémové, nepláčou a ani neví, že by měly. Bohužel také ale neví, co kde mají, co je jejich a co jim maminka vlastně zabalila (to ale častokrát neví ani mnohem starší děti L). Proto se u těchto dětí zaměřujeme na mírně zvýšenou péči. Prosíme u těch nejmenších, když jim budete doma balit věci, tak všechno podepište. Budeme se snažit, aby si co nejvíce svých věcí odvezly domů. Někdy se také stává, že se děti doma s maminkou těší na koníčky, ale až stojí třeba před jen středním koněm, zdá se jim obrovský a začnou se bát. A to se stává nejen u koní. V takovém případě potom dítě určitě nenutíme. Věková hranice je 5 - 6 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru. Děti ve věku 5 -ti let se můžou přihlásit jen na Kombinovaný pro nejmenší. Na žádný jiný to nejde.

V oddílech jsou děti po cca 12 – 15- ti dětech.

Pokud s námi Vaše dítě už bylo na jakémkoliv táboře, žádné věkové omezení pro něj neplatí.

Výlety

Celodenní výlet, na který chodily děti v pátek, je od roku 2018 zrušený, místo toho bude výlet jen půldenní a děti se budou druhou část dne věnovat svým aktivitám (čtyřkolky, koně, keramika atd.), aby si tábor více užily.

Výlet za příplatek je vždy v pátek. Je dobrovolný.

Strava, pitný režim a diety

Strava na táboře se skládá z šesti jídel denně. Snídaně, svačinka, oběd s polévkou, odpolední svačinka, večeře (vždy teplé) a druhá večeře. Děti mají po celý den, k dispozici pití (čaj, sirup).

Stravování je zajištěno od večeře v den příjezdu na tábor do snídaně + svačinky (do autobusu Praha, Plzeň) na cestu v den odjezdu. Příklad týdenního jídelního lístku naleznete zde:

Jídelní lístek na týden - odkaz

Normou pro výdej jídla je, aby všechny děti měly plná bříška. Děti si můžou přidávat.

Bezlepková dieta

Bezlepkovou a jiné diety připravíme dle telefonické domluvy. U diet je příplatek na stravu 500 Kč/týden. Dítě musí mít s sebou ve zvláštní označené tašce se svým jménem trvanlivé pečivo, na které je zvyklé – chléb (na 1 den zhruba 1 až 2 plátky na snídani, 1 plátek na svačinu, 1 plátek na 2. večeři) nebo housky (cca 21 housek) apod. na celý týden a dále bezlepkové sušenky na svačiny (5 - 7 kusů sušenek na 1 týden). Tašku je nutné odevzdat při nástupu na pobyt vedoucímu či v kuchyni. Paní kuchařka bude jídlo vydávat.

Ostatní diety

Ohledně ostatních diet nám prosím zavolejte na tel. 777 187 100. Vše probereme a domluvíme se.

Určitě je potřeba, aby děti měly speciální potraviny či náhrady potravin s sebou v dostatečném množství.

O dietách je potřeba napsat do přihlášky do řádku o nemocech i do poznámky a také do přílohy lékařského posudku.

Zdravotní omezení dětí

Na tábor nepřijímáme děti, které vyžadují individuální zvýšenou péči např. s ADHD (LMD, LDE, hyperaktivitou), s autismem aj.

Děti, které ubližují ostatním, jsou agresivní, mají sklony k šikanování, kradou, nerespektují pokyny vedoucích atd., posíláme domů, rodiče si zajistí jejich odvoz sami.

Děti z dětských domovů k nám nejezdí, neboť svým způsobem také vyžadují zvýšenou péči.

Koupání

Přehrada Lipno

K Lipnu se chodíme koupat, jak nám program dovolí. Nebo také program odsuneme na jiný čas a jdeme se koupat – to když je opravdu horko k nevydržení. V červenci bývá voda ještě čistá. Problém je ale v srpnu. Častokrát se rodiče diví nebo si stěžují, že jsme se nebyli vůbec koupat nebo jen 1x. Kvalita vody na přehradách (nejen na Lipně) po horkém červenci je už v srpnu špatná či velmi špatná. A tak, když je voda zelená, smradlavá, plná rozkládajících se rybiček, nedivte se, děti tam nepošleme, jdeme raději hrát hry a je to, myslím, velice rozumné rozhodnutí.

U koupání platí přísné pravidlo: 5 dětí z oddílu je ve vodě a vedoucí na ně kouká ze břehu co nejblíže u vody, či stojí po kolena ve vodě. Ostatní odpočívají na břehu.

Bazén

V areálu tábora je také menší bazén rodinného typu (cca 5,5 m v průměru). Používá se především pro kombinované tábory a tábory se zaměřením, které mají za krátký čas program a k vodě by nestihly. Vzhledem k jeho velikosti se nám do něho celý tábor nevejde. Bazén nám pravidelně kontroluje KHS, rovněž provádíme předepsané odběry vody.

Pravidlo je: 5 dětí z oddílu je ve vodě a vedoucí je pozoruje z kraje bazénu nebo je v bazénu s nimi. Ostatní odpočívají mimo bazén.

Ubytování

Ubytování v pevné budově a chatkách je na přihlášce společně uvedeno jako POKOJ, ubytování v chatce nemůžeme zaručit, záleží, jak se přihlásí děti, holky, kluci, ale vždy je to budova nebo chatka.

Pokud chcete ubytování v chatce, napište to do poznámky, pokusíme se vyhovět, ale nemůžeme to slíbit na 100 %.

Děti v budově a v chatkách se ubytovávají dle věku (max. věkový rozdíl je 2 - 3 roky), zaměření a pohlaví, kluci zvlášť a holky zvlášť. Není možné ubytovat kluky a holky nebo sourozence stejného pohlaví s velkým věkovým rozdílem spolu, ale můžou mít pokoje poblíž sebe. Ve stanech to možné je.

Hlavní budova tábora

Hlavní budova je přímo uprostřed osady Bližná. Celková kapacita budovy je 95 lůžek (pro děti cca 75 lůžek), 17 pokojů. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení (sprcha, WC, umyvadlo). Pokoje jsou 4 až 8 -mi lůžkové. Pokoje jsou jednoduché, většinou vybavené dřevěnými palandami.

Horní budova (u koní)

Je vzdálená od hlavní budovy cca 150 m. Jsou tam celkem 3 čtyřlůžkové pokojíky a 1 dvoulůžkový pro děti i personál. Vše s vlastním sociálním zařízením. Dále je v horní budově naše velká multifunkční místnost k využití pro: diskotéky, taneční sál, projekční místnost, Nintendo, hry, soutěže aj.

Stany

Nachází se zde 12 dvoulůžkových stanů s dřevěnou podsadou na přilehlé zahradě. Děti mají sociální zařízení a stravování v pevné budově, program tábora je společný. Každý stan je vybaven stolečkem mezi postelemi, přes plachtu je natažený igelit, aby dovnitř nezatékalo. Stanové plachty jsou vždy na jaře opraveny specializovanou firmou, protože děti rády dělají dírky (což my rádi nemáme!), potom přijdou další děti a hle, plachta je roztržená… Pod postelí je prostor na zavazadlo/a. Maximální velikost výšky kufru Vám sdělíme před létem. V případě, že kufr budete mít vyšší, použijte prosím pro děti velkou tašku se zipem. Pro stany jsou k dispozici 2 sprchy, 4 x WC a 8 umyvadel. Ubytování ve stanech není pro každého.

Do stanů nepatří děti, které nemají rády broučky, bojí se tmy, jsou náchylné na nemoci z vlhka a chladu a celkově citlivější děti. Vhodná je zkušenost se stanováním ve volné přírodě či kempu.

Stany jsou pro děti samostatné, nebojácné, s dobrodružnější povahou atd.

Chaty

Nové 8 –mi lůžkové dvoj chaty s vlastním sociálním zařízením jsou v těsné blízkosti s hlavní budovou. V každé chatě jsou 4 palandy, stůl, židle a policové skřínky na oblečení.

Den otevřených dveří

V průběhu tábora není rodičům vstup do areálu tábora povolen, pouze ve výjimečných případech s doprovodem, ale určitě ne k vybalování a odnášení věcí dětem, máme s tím špatné zkušenosti. Musíte to pochopit, některé děti jedou vlastní dopravou, některé autobusem, některé přijedou dříve a některé později. A potom přijde maminka, že se podívá, že svému dítěti vybalí na pokoji, vybere postel a vše nachystá …. Ale co ty ostatní děti, které už jsou na táboře? Asi jim to bude líto a to nám jedno není. Ale chápeme, že chcete vědět, kam své dítě/děti posíláte.

Proto jsme se rozhodli uspořádat každý rok před létem DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ. Bude se konat na přelomu května a června, termín Vám oznámíme s měsíčním předstihem. Bohužel to nejde naplánovat dříve, jezdí k nám školy v přírodě a musíme najít volný termín. Nemusíte nám dopředu dávat vědět, prostě můžete přijet a podívat se.

Fotky z táborů

Někde na internetu jsem četl, že používáme fotky, které nejsou z našeho tábora …. Naprostý NESMYSL! Všechny fotografie na táborových stránkách jsou z námi pořádaných táborů a akcí. Na www.tabory-orisek.cz najdete v levém sloupečku 3 odkazy na fotografie:

FOTKY Z LOŇSKÉHO LÉTA – zde najdete několik set fotek z posledního roku, všechny se nám sem bohužel nevejdou, každý rok jich bývá okolo 15.000.

FOTKY Z TÁBORŮ KE STAŽENÍ – po kliknutí na odkaz si můžete fotky stáhnout. Rok jsou uložené na Ulož.to, potom se mažou. Případně si je můžete prohlížet na Google disk.

FOTOGALERIE 2002 – 2017 – zde se po roce přemísťují fotky ze složky „fotky z loňského léta“. Některé fotky v této složce již něco pamatují a je to takový průřez tábory a pěkná vzpomínka.

Fotografie pořizují naši vedoucí, hlavní vedoucí, praktikanti a ostatní na táborový foťák, svůj foťák či telefon. Všem za to patří opravdu velký DÍK! Za posledních pár let jsme už přišli (zcela zničeny L) asi o 5 ks fotoaparátů (Sony, Olympus, Canon, Nikon).

Vedoucí, zdravotník, praktikanti a ostatní

Zdravotní zajištění táborů - na táboře je zajištěn odborný zdravotní dozor dle vyhlášky o zotavovacích akcích. Dále se v případě potřeby využívá služeb místních dětských lékařů či odborných pracovišť Nemocnice Český Krumlov. Náklady za cestu k lékaři, poplatky za pohotovost a recept je povinen uhradit rodič v hotovosti při odjezdu nemocného dítěte zástupci tábora. Rodiče informujeme pouze v případě skutečné nemoci dítěte (angína, úraz atd.), nikoliv při každém podezření na onemocnění, např. návštěva lékaře, nemocnice bez lékařského nálezu. Zákonný zástupce podpisem přihlášky rovněž souhlasí s převozem dítěte do a ze zdravotnického zařízení táborovým vozidlem v případě potřeby.

Kdo se stará o vaše děti

Na táboře je 10 oddílových vedoucích (10 oddílů po cca 14 – 15 -ti dětech), 2 náhradní oddíloví vedoucí, 4 vedoucí bez oddílu (1x čtyřkolky, 2x koně, 1x keramik), 5 praktikantů/praktikantek, 1x praktikantka u koní, 2 zdravotníci, 2 hlavní vedoucí, paní kuchařka + dvě pomocnice a dvě uklízečky. Tohle je soupis lidí, které na léto plánujeme, realita je ale taková, že někdo může onemocnět a my se tomu musíme přizpůsobit, najít náhradníka nebo si poradit jinak.

Vedoucí

Převážně studenti vysokých či středních škol, pracovníci ve školství, státní správě aj. Všichni splňují vyhlášku o zotavovacích akcích pro děti a dorost. Náplní práce oddílových vedoucích je starat se celý den o děti, plnit určený program a denní řád, dbát na bezpečnost dětí, doprovázet děti na dané aktivity, starat se o rozdávání svačinek aj. Určitě ale není obsahem jejich práce telefonovat s rodiči, které zajímá, jak se jejich děti mají apod. Představte si, že třeba pět rodičů zavolá vedoucímu, s každým bude mluvit cca 15 minut, ještě každý bude chtít dítě k telefonu a …….. z programu není nic. Proto telefonní čísla na vedoucí nesdělujeme a není možné jim volat. Pokud chcete vědět, jak se Vaše dítě/děti mají, nejlépe napište na e-mail: TaboryOrisek@email.cz, rádi Vám to zjistíme a napíšeme či zavoláme.

Vedoucí bez oddílu

Vedoucí bez oddílu mají na starost danou aktivitu (čtyřkolky, koně, keramika), jsou za ni zodpovědní a dbají na bezpečnost dětí. Jsou řádně proškoleni.

Hlavní vedoucí

Naše hlavní vedoucí si na našem táboře prošly funkcí oddílové vedoucí a poté se staly „hlavaskami“, takže moc dobře vědí, co a jak má být. Musím je pochválit, jsou šikovné a máme je rádi. Celotáborovou hru a co se vlastně bude na táboře dít, připravují s několika měsíčním předstihem.

Praktikanti

Praktikanti se většinou stávají z dětí na táboře, které už odrostly. Minimální věk pro praktikanta je 15 – 16 let. Jeho hlavní náplní je pomáhat vedoucí/mu s oddílem či při různých aktivitách.

Úklid

O čistotu se na táboře starají dvě paní uklízečky a mají toho opravdu hodně, děti jsou všude. Mohly by uklízet pořád dokola a úplně čisto by bylo snad jen v noci, když všichni spí. Uklízí se 1x denně ubytovací jednotky a 2x denně společné prostory a sociální zařízení. Nejhorší je to ale vždycky v sobotu, kdy se střídají děti, nepořádek je všude. Děti, které odjíždějí, pěkně našlapou v botách, občas se něco vylije na zem a úplně nejlepší je, když prší nebo je po dešti. Děti odjíždějí ráno cca v 9.00, potom se uklízí a další děti přijíždějí po 16.00. Nově přijíždějící děti ještě neví, že se mají přezouvat a ani kam jim maminka dala přezůvky, i když jim to určitě alespoň 100x řekla. Takže Vás tímto prosíme o pochopení a samozřejmě to všechno co nejdříve dáme do pořádku.

Kuchyně

V kuchyni máme zkušenou paní kuchařku a dvě pomocnice. Samozřejmostí jsou zdravotní průkazy. Vaří se jen pro tábor. Při výdeji chodí do kuchyně pomáhat ještě jeden z praktikantů ke zbytkům, aby to šlo rychleji. Děti (starší) se na přípravě stravy podílejí jen občas, a to pouze škrábáním brambor, takže výhradně před tepelnou úpravou. Vaří se osvědčené jídla, které dětem chutnají.

Zdravotní problémy během táborů – Krajská hygienická stanice

Námi pořádané tábory jsou vždy řádně nahlášeny na KHS v Českém Krumlově, která nás každý rok navštěvuje a vše kontroluje.

V případě jakéhokoliv problému během táborů, na nic nečekáme, preventivně sami kontaktujeme KHS a problém s nimi řešíme. Naštěstí jsme neměli nikdy žádný vážný problém.

Vši a jiní broučci

V případě, že vaše dítě nedávno mělo nebo má vši, prosím zavolejte nám a budeme se snažit to co nejlépe vyřešit. Není problém posunout termín tábora na jindy. Dítě, které má vši, na tábor nepatří! Pokud jste měli vši a hnidy a už je to déle, upozorněte nás na to při předávání dítěte a napište to do přílohy lékařského posudku. Také nezapomeňte uvést, jaké opatření jste provedli.

V krajním případě, že u někoho najdeme vši či hnidy, což se bohužel občas stává, řešíme to izolací dítěte na dobu nezbytně nutnou, abychom ho zbytečně nestresovali a důkladným ošetřením přípravkem DIFUSIL H, opakovaným umytím vlasů a může do oddílu. Po týdnu je nutné ještě 1x aplikovat. S tímto přípravkem máme velmi dobré zkušenosti. Po Vás ale budeme chtít úhradu tohoto úkonu. V případě, že je dítě silně zavšiveno, zavoláme Vám a Vy si ho odvezete hned domů.

Pokud jste měli doma jiné broučky, prosím kontaktujte nás. Nechceme dětem ani Vám kazit prázdniny, ale pokud se to dozvíme, budeme to rychle řešit v zájmu ochrany ostatních dětí.

V loňském roce se takový jeden případ stal, dvě děti přijely na tábor 14 dní po té, co byl jejich byt „ošetřen“ specializovanou firmou na štěnice. Nikdo nám nic neřekl a děti přijely. A v době, kdy byly na táboře, byl jejich byt ošetřován opět. Maminka se s námi hádala, že je vše v pořádku …. Rodiče si nakonec pro děti museli přijet a děti odvézt, matrace jsme spálili a povlečení vyprali. Vše dopadlo dobře, až na ty dvě děti, bylo nám jich líto. Dalo se tomu předejít, kdyby rodiče měli rozum. O všem jsme ihned samozřejmě uvědomili hygienu.

Kiosek

Na táboře máme mini kiosek, kde si děti můžou po obědě a po večeři něco koupit. Sortimentem jsou sladkosti, ledová tříšť, popcorn, nápoje (top topic, kofola a malinovka), upomínkové a dárkové předměty, přívěsky, pohlednice aj. U sladkostí a tříště se vyhýbáme těm „nejzlejším“ barvivům.

Doprava

Doprava není zahrnuta v ceně tábora. Ta je zajištěna táborovými autobusy a to z: Českých Budějovic, Prahy a Plzně. Cena za dopravu pro děti z Českých Budějovic tam a zpět je 300Kč/os. Cena za dopravu pro děti z Prahy a Plzně tam a zpět je 500 Kč/os. Při využití jen jedné cesty se doprava hradí v plné výši. Dopravu je možno řešit individuálně vlastní dopravou přímo na DT. V případě této varianty ji vyznačte na přihlášce. V případě změny způsobu dopravy nás e-mailem kontaktujte. Doprava je zajištěna na všechny 7 -mi i 14 -ti denní tábory.

Dopravu nám již několik let zajišťuje převážně pan Jan Nosek. Je velmi spolehlivý a zodpovědný. Používá klimatizované autobusy Renault Illiade, Iveco a VanHool (http://www.autobus-nosek.cz/cz/vozovy-park). Jeho autobusy mají červeno-bílou barvu s nápisem Jan Nosek, když je budete vyhlížet při předávání dětí, nejdou přehlédnout.

Zavazadla

Každý účastník smí mít jedno zavazadlo do kufru autobusu, zvlášť jedno příruční zavazadlo, které bude mít v autobuse. Dětem dejte seznam kompletního vybavení. Spacák podepište.

Sraz k odjezdu a návrat

Přesné informace o srazu k odjezdu a návratu z DT budou zveřejněny na stránkách www.tabory-orisek.cz v sekci Doprava na tábor cca 7 dní před odjezdem. Tábory jsou vždy od soboty do soboty.

Orientační časy nástupu na tábor jsou:

 • PRAHA v 13.30 - 14.00 hod. - na parkovišti vedle vlakového nádraží Holešovice, výstup z metra Nádraží Holešovice směr Trója. Vjezd na parkoviště je z ulice Vrbenského. Odkaz na mapu: http://www.mapy.cz/#!x=14.439719&y=50.109893&z=17
 • PLZEŇ v 11.30 - 12.00 hod. - na parkovišti mezi Škodovkou a autobusovým nádražím.
 • ČESKÉ BUDĚJOVICE v 16.30 - 17.00 hod. - naproti Výstavišti České Budějovice v ulici Na Sádkách mezi HS auto - Peugeot a parkovištěm. Odkaz na mapu: http://www.mapy.cz/s/jBnP
 • VLASTNÍ DOPRAVA v 16.30 - 17.00 hod. Adresa je Bližná 3/517, je to 2km od Černé v Pošumaví směrem na Dolní Vltavici (pozor – Horní Planá je jen dodací pošta, tam nejezděte).

Orientační časy návratu z tábora jsou:

 • PRAHA v 13.30 - 14.00 hod. na místo odjezdu.                                        
 • PLZEŇ v 11.30 - 12.00 hod. na místo odjezdu.                                     &a