Kontaktujte nás





Aktuality

Naši kamarádi

Dětské tábory aneb o nás a táborech

Dětské tábory pořádáme od roku 2002. Máme bohaté zkušenosti s pořádáním letních, zimních, silvestrovských a velikonočních táborů. Dále poskytujeme ubytování a stravování pro školy i skupiny.

Tábory jsme pořádali v areálech:

Chatový tábor Boubín - Zátoň

Penzion Boubín - Zátoň

Chatový tábor Jitřenka, Balda

Skautská základna – Zlatá Koruna

DT Bližná (2005 - dosud)

Práce s dětmi nás velmi baví. Snažíme se, aby tábory byly pestré, děti si tábor a léto užily, nenudily se a měly na co vzpomínat. Jejich program je v průběhu dne různorodý, aktivity se střídají, děti tráví hodně času při hrách na louce i v lese. Když to počasí dovolí, chodí se koupat a věnují se vybraným speciálním činnostem dle zaměření tábora. Všechny děti a oddíly se účastní celotáborových her (CTH), které hlavní vedoucí pečlivě připravují po celý rok. Děti na konci tábora dostávají ceny podle umístění v CTH. Program tábora je velmi nabitý. Jsme normální dětský tábor pro normální děti, jen některé aktivity jinde nenajdete.

Každý rok se snažíme přijít s něčím novým, ať už je to nový druh tábora či lepší zázemí. V roce 2016 jsme např. postavili první z dvojchat s vlastním sociálním zařízením, keramickou dílnu, střelnici pro airsoft a vzduchovky atd. V roce 2017 druhou z dvojchat, zastřešený prostor pro stolní tenis, zakoupili vagonetu za koně aj.

Více info o novinkách najdete na www.tabory-lipno.cz v Aktualitách.

Také táborové stránky jsou neustále doplňovány o nové funkce, v posledních letech např. velmi oblíbená e-mailová Táborová pošta, novinky, denní program a informace, dotazník spokojenosti atd.

A teď pár řádků o jednotlivých druzích táborů

Klasický tábor

Tábor se spoustou her v lese i na louce, koupáním atd. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru. Věková hranice je 5 -14 let.

Speciální tábory

Děti se část dne věnují dané činnosti (vždy se snažíme najít a určit vhodnou délku aktivit, aby děti byly zabavené a danou činnost si užily) a zbytek dne tráví s klasickým táborem. Účastní se všech nejzajímavějších akcí – soutěží, her v lese i na louce, výletů atd.

Čtyřkolkový tábor

Na táboře používáme čtyřkolky Access Tomahawk 300 (tato čtyřkolka jezdila závodně, má mírné designové úpravy), Access Tomahawk 400 a Access 100 (pro menší děti). Levné čínské čtyřkolky nepoužíváme.

Všechny čtyřkolky mají „přiškrcený plyn“. Děti mohou jezdit bezpečnou rychlostí 5 - 7km/h. Čtyřkolky tím „technicky velmi trpí“ (odchází variátor – čtyřkolka jede neustále v malých otáčkách a variátor se zapéká, brzdy – děti často jezdí s brzdou i plynem najednou atd.), ale nedá se nic dělat, bezpečnost dětí je nejdůležitější. Děti se na čtyřkolkách střídají, na dráze jezdí vždy dvě čtyřkolky. Čtyřkolky Access Tomahawk jsou velké sportovní čtyřkolky s širokou stavbou kol a velkou stabilitou. Děti od 6 -ti let se je brzy naučí zvládat, 5 -ti leté děti jezdí kvůli bezpečnosti vždy s doprovodem. Děti mají kvůli bezpečnosti vždy helmu (ty máme, ale samozřejmě může mít dítě vlastní), musí mít triko s dlouhým rukávem, čepici, pití a kalhoty nebo tepláky, pevné boty. Je potřeba si také uvědomit, že jízda na čtyřkolce je hlavně pro dětské začátečníky fyzicky i psychicky náročná (únava, stres, ztráta pozornosti, vyčerpání aj.). Doporučený čas strávený na čtyřkolce z bezpečnostního hlediska je v rozmezí 20 – 40 minut denně. Za více než 10 let, co tábory se čtyřkolkami pořádáme, nedošlo nikdy k žádnému úrazu v souvislosti se čtyřkolkou. O technický stav čtyřkolek se stará odborný servis specializovaný na čtyřkolky. Věková hranice je 6 - 12 let.

Dráha na čtyřkolky – děti se nejprve učí jezdit na naší táborové dráze s doprovodem. Když je instruktor přesvědčený, že děti řízení zvládnou, začnou jezdit samy. Instruktor je vždy přítomen u dráhy. Věková hranice je 6 - 12 let. Děti, které s námi už na táboře byly, mohou až do 14 -ti let. Jsme jediný dětský tábor, který tento druh tábora pořádá. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Tábor s koňmi

Je určen spíše pro začátečníky a mírně pokročilé jezdce. Čas s koňmi děti tráví na naší malé jízdárně cca 150 m od tábora. Věnujeme se anglickému stylu převážně v sedle, případně s madly a občas i bez sedla, záleží na situaci. Děti musí mít vždy helmu (ty máme v různých velikostech, ale samozřejmě může mít dítě vlastní), triko s dlouhým rukávem, čepici, pití a kalhoty nebo jezdecké kalhoty, pevné boty, nejlépe kotníkové. Na táboře máme v současné době 8 koní a 3 poníky. Jmenují se: Jasněnka, Mikey, Dominika, Laura, Jurášek, Brigita, Eliška, Vašek, Branka, Zlaťák a Dorík. Jsou od těch nejhodnějších, až po ty zlobivé J. Koníky k ježdění určujeme podle toho, co děti umí a jak jim to jde. Děti se na koních střídají, na jízdárně jsou najednou vždy max. 3 koně. Děti si vyzkoušejí i práci okolo koní – hřebelcování, kydání (kydání se účastní jen tábor s koňmi, kombinované tábory ne) a zkušenější i čištění kopyt, přivádění a odvádění koní. Ale nebojte, děti kydají jen Elišce, Mikeymu a Jasněnce, jsou nemocní na kopýtka a nesmí trávu, takže jsou v malé ohradě. Jsou v pohodě, ale tráva by jim mohla velmi ublížit, hlavně ta jarní. Ostatní koně jsou na pastvinách. Nevozte našim koníkům pamlsky, dostávají kvalitní granule. U koní na jízdárně je většinou instruktor a praktikant. Také u tohoto tábora máme spoustu bezpečnostních omezení, aby se nikomu nic nestalo. Je potřeba si uvědomit, že jízda na koni je hlavně pro dětské začátečníky velmi fyzicky i psychicky náročná (únava, stres, ztráta pozornosti, vyčerpání aj.). Doporučený čas strávený v sedle z bezpečnostního hlediska je v rozmezí 20 – 40 minut denně. Takový režim u začátečníků je obvyklý na všech dobrých táborech s koňmi. Věková hranice je 6 - 14 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Keramicko-výtvarný tábor

Na tomto táboře se zaměřujeme na práci se samo-tvrdnoucí keramickou hlínou a různé výtvarné techniky, např. malování na sklo, malba a batika textilu, smaltování, výroba svíček (gelové, malované, z včelího vosku) a mýdel, šití, výroba z korálků, drátkování, origami, quilling, výroba malých šperků atd. Potřebujeme jenom zástěru na ušpinění či nějaké jiné oblečení vhodné k této činnosti. Vše tvoříme v naší keramické dílně. Své výrobky si děti odvážejí domů. Věková hranice je 5 - 14 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Army tábor

U kluků i holek oblíbený tábor, na kterém se snažíme hravou a nenásilnou formou „ármíky“ něco naučit či přiučit. Děti zažijí napínavé chvíle třeba při nocování v lese případně v táboře u ohniště. Oddíl je také vybaven detektorem kovů (minohledačka, což byl výborný nápad, protože jsme vlastně v pohraničí) a děti skoro vždycky něco najdou: staré kusy železa, děravé hrnce, ale našly už i německé mince, bankovky a známky z války, potravinové lístky, staré odznaky, různé nábojnice, staré plechovky atd. Děti si dále užijí: stavbu přístřešku, nocování v lese, kde si i něco uvaří v kotlíku na ohni, rozdělávání ohně, uzlové techniky, orientaci a maskování v terénu, taktické hry, střelbu na cíl (terč) - vzduchovky, airsoft, paintball, zdravovědu atd. Nejedná se o airsoftový ani paintballový tábor (nelítáme po lese a nestřílíme po sobě), ale přesto si tyto zbraně vyzkoušíme. Airsoft a vzduchovky v naší střelnici, paintball na louce. Maskáče nejsou podmínkou, ale když je děti budou mít, určitě je to pro ně lepší.

Na táboře máme toto vybavení:

Airsoft:

AK-47 (elektrická)

Mauser KAR98K (manuální)

G36C (elektrická)

Desert Warrior 4.3 (plynová)

Beretta M92F (manuální)

Paintball:

Azodin Kaos Black

Spyder Victor Diamond Black

Vzduchovky:

Slavia 630

Slavia 618

Vojenská vzor 47

B3 TYTAN

Různé vzduchové pistole

Věková hranice je 6 - 12 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Kombinovaný tábor

Říkáme mu také kombinovaný klasický. Děti si během týdne vyzkouší práci s hlínou, jízdu na čtyřkolce, výtvarné techniky i jízdu na koni (prosím, pročtěte si i informace o táborech souvisejících – čtyřkolkový, s koňmi, keramicko-výtvarný, ať máte úplné informace).

Na každou aktivitu jdou 1x. Část dne je aktivita a další část dne jsou se zbytkem tábora (tak je to u všech speciálních táborů). Je to takový super tábor, který jsme vymysleli před léty, a dodnes jsou kombinované tábory žádané. Je vhodný pro děti, které přesně neví, na co by chtěly nebo které si chtějí všechno vyzkoušet a nenudit se. Věková hranice je 6 - 14 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Kombinovaný speciál 1 a 2

Modernizovaný a nejžádanější ze všech kombinovaných táborů, děti si od neděle do čtvrtka můžou vybrat, na co půjdou druhý den. Čeká je tedy 5 dní aktivit - část dne je vybraná aktivita a další část dne jsou se zbytkem tábora (tak je to u všech speciálních táborů). Pročtěte si, prosím, opět související tábory, ať víte, co budou děti dělat.

Kombinovaný speciál 1 - koně, čtyřkolky, keramika, výtvarné techniky a stolní tenis.

Kombinovaný speciál 2 - čtyřkolky, RC modely, střelba na terč (paintball, airsoft, vzduchovky), stolní tenis, NintendoWii + fotbálek.

Tyto tábory se původně jmenovaly kombinovaný speciál holky a kombinovaný speciál kluci, ale někdy jezdily holky na klučičí a někdy kluci na holčičí. Tak jsme je přejmenovali, aby se děti necítily špatně před ostatními J. Věková hranice je 6 - 14 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Kombinovaný super

Tento tábor je rovněž velmi žádaný, neboť je tam největší výběr aktivit a je vlastně dílem Vás rodičů, psali jste a volali, že byste chtěli větší výběr, a tak to vzniklo. Je pro nás organizačně náročný a děti v týdenním táboře nestihnou všechny aktivity, protože jich je víc než dní na táboře (ale aspoň si můžou pěkně vybrat). U 14 denních táborů si děti mohou vyzkoušet všechno. Původně se tento tábor jmenoval kombinovaný de luxe, ale občas si někteří jeho účastníci mysleli, že jsou něco víc než ostatní děti (což opravdu nejsou, každého baví něco jiného), a tak jsme ho v roce 2018 přejmenovali na kombinovaný super. Je zde výběr z aktivit -  čtyřkolky, RC modely, koně, paintball, airsoft, vzduchovky, keramika, výtvarné techniky, NintendoWii + fotbálek, stolní tenis.

Věková hranice je 6 - 14 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

Kombinovaný pro nejmenší

Jde o stejný tábor jako kombinovaný tábor, jen pro menší děti ve věku 5 - 6 let. U oddílu jsou dva – vedoucí a praktikant/ka. Děti ve věku 5 let jsou na táboře bezproblémové, nepláčou a ani neví, že by měly. Bohužel také ale neví, co kde mají, co je jejich a co jim maminka vlastně zabalila (to ale častokrát neví ani mnohem starší děti L). Proto se u těchto dětí zaměřujeme na mírně zvýšenou péči. Prosíme u těch nejmenších, když jim budete doma balit věci, tak všechno podepište. Budeme se snažit, aby si co nejvíce svých věcí odvezly domů. Někdy se také stává, že se děti doma s maminkou těší na koníčky, ale až stojí třeba před jen středním koněm, zdá se jim obrovský a začnou se bát. A to se stává nejen u koní. V takovém případě potom dítě určitě nenutíme. Věková hranice je 5 - 6 let. Ubytování v chatkách/budově nebo ve stanu s podsadou dle Vašeho výběru.

V oddílech jsou děti po cca 15 dětech.

Pokud s námi Vaše dítě už bylo na jakémkoliv táboře, žádné věkové omezení pro něj neplatí.

Výlety

Celodenní výlet je vždy v pátek. Jedná se o pěší výlet po okolí – Milná sklárna, Pláničský rybník, Černá v Pošumaví mini-zoo a koupání v Lipně, Dolní Vltavice, Radslav aj. Případně pátek slouží k nahrazování aktivit, které se nekonaly pro nepřízeň počasí.

Strava, pitný režim a diety

Strava na táboře se skládá z šesti jídel denně. Snídaně, svačinka, oběd s polévkou, odpolední svačinka, večeře, druhá večeře. Děti mají po celý den, k dispozici pití (čaj, sirup).

Stravování je zajištěno od večeře v den příjezdu na tábor do snídaně v den odjezdu. Příklad týdenního jídelního lístku naleznete zde: Vzorový jídelníček

Normou pro výdej jídla je, aby všechny děti měly plná bříška. Děti si můžou přidávat.

Bezlepková dieta

Bezlepkovou a jiné diety připravíme dle telefonické domluvy. U diet je příplatek na stravu 500 Kč/týden. Dítě musí mít s sebou ve zvláštní označené tašce se svým jménem trvanlivé pečivo, na které je zvyklé – chléb (na 1 den zhruba 2 až 4 plátky na snídani, 2 plátky na svačinu, 2 až 3 plátky na 2. večeři) nebo housky (cca 30 housek) apod. na celý týden a dále bezlepkové sušenky na svačiny (5 - 7 kusů sušenek na 1 týden). Tašku je nutné odevzdat při nástupu na pobyt vedoucímu či v kuchyni. Paní kuchařka bude jídlo vydávat.

Ostatní diety

Ohledně ostatních diet nám prosím zavolejte na tel. 777 187 100. Vše probereme a domluvíme se.

Určitě je potřeba, aby děti měly speciální potraviny či náhrady potravin s sebou v dostatečném množství.

O dietách je potřeba napsat do přihlášky do řádku o nemocech i do poznámky a také do přílohy lékařského posudku.

Zdravotní a jiná omezení dětí

Na tábor nepřijímáme děti, které vyžadují individuální zvýšenou péči např. s ADHD (LMD, LDE, hyperaktivitou), s autismem aj. Děti, které ubližují ostatním, jsou agresivní, mají sklony k šikanování, kradou, nerespektují pokyny vedoucích atd., posíláme domů, rodiče si zajistí jejich odvoz sami. Nepřijímáme také děti žijící v zahraničí. Tyto děti mají jinou výchovu a na táboře s tím bývá problém. V těchto případech nemá účastník nárok na vrácení poplatku za tábor ani jeho části.

Děti z dětských domovů k nám nejezdí, neboť svým způsobem také vyžadují zvýšenou péči.

Koupání

K Lipenské přehradě se chodíme koupat, jak nám program dovolí. Nebo také program odsuneme na jiný čas a jdeme se koupat – to když je opravdu horko k nevydržení. V červenci bývá voda ještě čistá. Problém je ale v srpnu. Častokrát se rodiče diví nebo si stěžují, že jsme se nebyli vůbec koupat nebo jen 1x. Kvalita vody na přehradách (nejen na Lipně) po horkém červenci je už v srpnu špatná či velmi špatná. A tak, když je voda zelená, smradlavá, plná rozkládajících se rybiček, nedivte se, děti tam nepošleme, jdeme raději hrát hry a je to, myslím, velice rozumné rozhodnutí.

U koupání platí přísné pravidlo: 5 – 7 dětí z oddílu je ve vodě a vedoucí na ně kouká ze břehu co nejblíže u vody, či stojí po kolena ve vodě. Ostatní odpočívají na břehu.

Ubytování

Ubytování v pevné budově a chatkách je na přihlášce společně uvedeno jako POKOJ, ubytování v chatce nemůžeme zaručit, záleží, jak se přihlásí děti, holky, kluci, ale vždy je to budova nebo chatka.

Pokud chcete ubytování v chatce, napište to do poznámky, pokusíme se vyhovět, ale nemůžeme to slíbit na 100 %.

Děti v budově a v chatkách se ubytovávají dle věku (max. věkový rozdíl je 2 - 3 roky), zaměření a pohlaví, kluci zvlášť a holky zvlášť. Není možné ubytovat kluky a holky nebo sourozence stejného pohlaví s velkým věkovým rozdílem spolu, ale můžou mít pokoje poblíž sebe. Ve stanech to možné je.

Hlavní budova tábora

Hlavní budova je přímo uprostřed osady Bližná. Celková kapacita budovy je 95 lůžek (pro děti cca 75 lůžek), 17 pokojů. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení (sprcha, WC, umyvadlo). Pokoje jsou 4 až 8 -mi lůžkové. Pokoje jsou jednoduché, většinou vybavené dřevěnými palandami.

Stany

V táboře je 12 dvoulůžkových stanů s dřevěnou podsadou. Děti mají sociální zařízení a stravování v pevné budově, program tábora je společný. Každý stan je vybaven stolečkem mezi postelemi. Pod postelí je prostor na zavazadlo/a. Maximální výška kufru je 21 cm. Pokud máte kufr vyšší, dejte dítěti raději velkou tašku, která se dá zmáčknout a zasunout pod postel. Pro stany jsou k dispozici 2 sprchy, 4 x WC a 8 umyvadel. Ubytování ve stanech není pro každého.

Do stanů nepatří děti, které nemají rády broučky, bojí se tmy, jsou náchylné na nemoci z vlhka a chladu a celkově citlivější děti. Vhodná je zkušenost se stanováním ve volné přírodě či kempu.

Stany jsou pro děti samostatné, nebojácné, s dobrodružnější povahou atd.

Chaty

Moderní 8 lůžkové dvoj-chaty s vlastním sociálním zařízením jsou v těsné blízkosti s hlavní budovou. V každé chatě jsou 4 palandy, stůl, židle a policové skřínky na oblečení.

Fotky z táborů

Někde na internetu jsem četl, že používáme fotky, které nejsou z našeho tábora …. Naprostý NESMYSL! Všechny fotografie na táborových stránkách jsou z námi pořádaných táborů a akcí. Na www.tabory-lipno.cz najdete v levém sloupečku 3 odkazy na fotografie:

VIDEA A FOTKY Z TÁBORŮ – zde najdete několik set fotek z posledního roku, všechny se nám sem bohužel nevejdou, každý rok jich bývá okolo 15.000.

FOTKY Z TÁBORŮ KE STAŽENÍ – po kliknutí na odkaz si můžete fotky stáhnout. Rok jsou uložené na Ulož.to, potom se mažou.

FOTOGALERIE – zde se po roce přemísťují fotky ze složky „fotky z loňského léta“. Některé fotky v této složce již něco pamatují a je to takový průřez tábory a pěkná vzpomínka.

Fotografie pořizují naši vedoucí, hlavní vedoucí, praktikanti a ostatní na táborový foťák, svůj foťák či telefon. Všem za to patří opravdu velký DÍK! Za posledních pár let jsme už přišli (nenávratně zničeny L) asi o 5 ks fotoaparátů (Sony, Olympus, Canon, Nikon).

Vedoucí, zdravotník, praktikanti a ostatní

Zdravotní zajištění táborů - na táboře je zajištěn zdravotní dozor dle vyhlášky o zotavovacích akcích. Dále se v případě potřeby využívá služeb místních dětských lékařů či odborných pracovišť Nemocnice Český Krumlov. Náklady za cestu k lékaři, poplatky za pohotovost a recept je povinen uhradit rodič nejpozději v den odjezdu nemocného dítěte zástupci tábora. Rodiče informujeme pouze v případě skutečné nemoci dítěte (angína, úraz atd.), nikoliv při každém podezření na onemocnění, např. návštěva lékaře, nemocnice bez lékařského nálezu. Zákonný zástupce podpisem přihlášky rovněž souhlasí s převozem dítěte do a ze zdravotnického zařízení soukromým vozidlem v případě potřeby.

Kdo se stará o vaše děti

Na táboře je 6 oddílových vedoucích (6 oddílů po cca 15 -ti dětech), 5 – 6 praktikantů/praktikantek, 1 vedoucí u koní, 1 praktikantka u koní, zdravotník, 1 - 2 hlavní vedoucí, paní kuchařka + pomocnice a uklízečka. Tohle je soupis lidí, které na léto plánujeme, realita je ale taková, že někdo může onemocnět a my se tomu musíme přizpůsobit, najít náhradníka nebo si poradit jinak.

Vedoucí

Převážně studenti vysokých či středních škol, pracovníci ve školství, státní správě aj. Všichni splňují vyhlášku o zotavovacích akcích pro děti a dorost. Náplní práce oddílových vedoucích je starat se celý den o děti, plnit určený program a denní řád, dbát na bezpečnost dětí, doprovázet děti na dané aktivity, starat se o rozdávání svačinek aj. Určitě ale není obsahem jejich práce telefonovat s rodiči, které zajímá, jak se jejich děti mají apod. Představte si, že třeba pět rodičů zavolá vedoucímu, s každým bude mluvit cca 15 minut, ještě každý bude chtít dítě k telefonu a …….. z programu není nic. Proto telefonní čísla na vedoucí nesdělujeme a není možné jim volat. Pokud chcete vědět, jak se Vaše dítě/děti mají, nejlépe napište na e-mail: TaboryOrisek@email.cz, rádi Vám to zjistíme a napíšeme či zavoláme.

Hlavní vedoucí

Naši hlavní vedoucí si na našem táboře prošli funkcí oddílového vedoucího a poté se stali „hlavasy“, takže moc dobře vědí, co a jak má být. Musím je pochválit, jsou šikovní a máme je rádi. Celotáborovou hru a co se vlastně bude na táboře dít, připravují s několika měsíčním předstihem.

Praktikanti

Praktikanti se většinou stávají z dětí na táboře, které už odrostly. Minimální věk pro praktikanta je 15 – 16 let. Jeho hlavní náplní je pomáhat vedoucí/mu s oddílem či při různých aktivitách.

Úklid

O čistotu se na táboře stará paní uklízečka a má toho opravdu hodně, děti jsou všude a uklízení je vlastně takový nekonečný příběh J. Může se uklízet pořád dokola a úplně čisto by bylo snad jen v noci, když všichni spí. Uklízí se 1x denně ubytovací jednotky a 2x denně společné prostory a sociální zařízení. Nejhorší je to ale vždycky v sobotu, kdy se střídají děti, nepořádek je všude. Děti, které odjíždějí, pěkně našlapou v botách, občas se něco vylije na zem a úplně nejlepší je, když prší nebo je po dešti. Děti odjíždějí ráno cca v 9.00, potom se uklízí a další děti přijíždějí po 16.00. Nově přijíždějící děti ještě neví, že se mají přezouvat a ani kam jim maminka dala přezůvky, i když jim to určitě alespoň 100x řekla. Takže Vás tímto prosíme o pochopení a samozřejmě to všechno co nejdříve dáme do pořádku.

Kuchyně

V kuchyni máme zkušenou paní kuchařku a pomocnici. Vaří se jen pro tábor. Při výdeji chodí do kuchyně pomáhat ještě jeden z praktikantů ke zbytkům, aby to šlo rychleji. Děti (starší) se na přípravě stravy podílejí jen občas, a to pouze škrábáním brambor, takže výhradně před tepelnou úpravou. Vaří se osvědčené jídla, které dětem chutnají.

Zdravotní problémy během táborů – Krajská hygienická stanice

Námi pořádané tábory jsou vždy řádně nahlášeny na KHS v Českém Krumlově, která nás občas navštěvuje a vše kontroluje.

V případě jakéhokoliv problému během táborů, na nic nečekáme, preventivně sami kontaktujeme KHS a problém s nimi řešíme. Naštěstí jsme neměli nikdy žádný vážný problém.

Vši a jiní broučci

V případě, že vaše dítě nedávno mělo nebo má vši, prosím zavolejte nám a budeme se snažit to co nejlépe vyřešit. Není problém posunout termín tábora na jindy. Dítě, které má vši, na tábor nepatří! Pokud jste měli vši a hnidy a už je to déle, upozorněte nás na to při předávání dítěte a napište to do přílohy lékařského posudku. Také nezapomeňte uvést, jaké opatření jste provedli.

V krajním případě, že u někoho najdeme vši či hnidy, což se bohužel občas stává, řešíme to izolací dítěte na dobu nezbytně nutnou, abychom ho zbytečně nestresovali a důkladným ošetřením přípravkem DIFUSIL H apod., opakovaným umytím vlasů a může do oddílu. Po týdnu je nutné ještě 1x aplikovat. Po Vás ale budeme chtít úhradu tohoto úkonu. V případě, že je dítě silně zavšiveno, zavoláme Vám a Vy si ho odvezete hned domů.

Pokud jste měli doma jiné broučky, prosím kontaktujte nás. Nechceme dětem ani Vám kazit prázdniny, ale pokud se to dozvíme, budeme to rychle řešit v zájmu ochrany ostatních dětí.

V uplynulých letech se takový jeden případ stal, dvě děti přijely na tábor 14 dní po té, co byl jejich byt „ošetřen“ specializovanou firmou na štěnice. Nikdo nám nic neřekl a děti přijely. A v době, kdy byly na táboře, byl jejich byt ošetřován opět. Maminka se s námi hádala, že je vše v pořádku …. Rodiče si nakonec pro děti museli přijet a děti odvézt, matrace jsme spálili a povlečení vyprali. Vše dopadlo dobře, až na ty dvě děti, bylo nám jich líto. Dalo se tomu předejít, kdyby rodiče měli rozum. O všem jsme ihned samozřejmě uvědomili hygienu.

Kiosek

Na táboře máme mini kiosek, kde si děti můžou po obědě a po večeři něco koupit. Sortimentem jsou sladkosti, ledová tříšť, popcorn, nápoje (top topic, kofola a malinovka), upomínkové a dárkové předměty, přívěsky, pohlednice aj. U sladkostí a tříště se vyhýbáme těm „nejzlejším“ barvivům.

Doprava

Doprava „na tábor“ a „z tábora“ je vlastní nebo táborovým autobusem.

Zavazadla

Snažte se prosím dát dětem věci do jedné velké tašky nebo kufru. Dětem dejte seznam kompletního vybavení. Spacák podepište.

Sraz k odjezdu a návrat

Přesné informace o nástupu na tábor budou zveřejněny na stránkách www.tabory-lipno.cz v sekci Doprava na tábor cca 7 dní před odjezdem. Tábory jsou vždy od soboty do soboty.

Plánovaný nastup na tábor je v sobotu v 16.00.

Konec tábora je další sobotu v 9.00.

Adresa je Bližná 3/517, je to 2 km od Černé v Pošumaví směrem na Dolní Vltavici (pozor – Horní Planá je jen dodací pošta, tam nejezděte J).

ALE POZOR TYTO ČASY JSOU OPRAVDU PŘEDBĚŽNÉ A JEŠTĚ VÁM JE UPŘESNÍME.

TÝDEN PŘED NÁSTUPEM NA TÁBOR JE NAJDETE NA TÁBOROVÝCH WWW.

Recenze a pomluvy

Asi v naší republice, nenajdete tábor, který by někdo nepomlouval. Každý rok se na táborech v Bližné vystřídá několik stovek dětí. Na jednom turnusu je cca 100 dětí, z toho bývá dle našich zkušeností cca 5-8 nespokojených dětí (z různých důvodů, ale velkou roli v tom hraje vždy telefon). To je cca 3,7 – 5,9%. Myslíme si, že to není žádné velké procento, to ale neznamená, že by nás to nemrzelo a nesnažili bychom se s tím něco dělat. Proto také vznikly: věkové omezení na jednotlivých druzích táborů, den otevřených dveří a tyto podrobné informace, které budeme neustále rozšiřovat.

Už nejednou jsme slyšeli větu od maminky „nezlobte se za starosti navíc, jsem pitomá, neměla jsem dítěti dávat telefon“ a podobně. No a samozřejmě jsou taky rodiče, kteří raději svalují vinu na někoho jiného a potom píšou na internet. Je ale na každém z Vás, abyste si udělali svůj vlastní názor, přijeli se podívat, zeptali se …

Kapesné

Bohužel na každém táboře se krade. Snažíme se tomu bránit tím, že doporučujeme dětem, aby si dávaly kapesné k vedoucím. Kdykoli si o něj mohou říct. Nejlepší je taky, když ho dostávají (hlavně menší děti) postupně, vystačí jim tak na celý tábor. Malé děti kolikrát nevědí, jakou cenu peníze mají, co si za ně můžou koupit atd. Jednou jsem zaslechl asi 6-ti letého chlapečka, jak říkal ostatním klukům „ty v..e, já měl sebou 200.000 a už nemám nic!“

Většina „ukradených“ peněz se většinou dohledá, neboť děti peněženku někam položí a už neví kam a potom se najde.

Přes to všechno, se ale nějací zlodějíčkové najdou. Proto plánujeme zavést v budově ve společných prostorách - chodbách - kamerový systém, aby se tomuto a i případné šikaně dalo lépe zabránit. Nebojte se, Vaše děti nikdo šmírovat nebude, nahrávací zařízení bude za zamčenými dveřmi a záznam se neustále ve smyčkách přemazává. Použil by se jen v případě, že se stalo něco, co nemělo a pouze interně.

Často se nás ptáte, jaká je doporučená výše kapesného? Doporučujeme cca 400Kč na týden. Děti chodí na výlety, k vodě, v táboře je kiosek atd. Peníze na vstupy nepotřebují, vše je v ceně tábora či výletu.

Táborové tričko

Děti, které mají objednané trička, je dostanou poslední den tábora večer. Byly případy, kdy dítě na táboře mělo tričko celé od bahna a tak ho raději nechalo na pokoji. Když jsme se zeptali proč, dostali jsme odpověď, že by se doma zlobili, protože je tak špinavé. A podobné je to i s výrobky z keramiky a výtvarky. Holčička si dala výrobek na okno, druhá to okno otevřela a bylo to. Takže vše dostávají poslední den navečer.

Problém na táboře

V případě jakéhokoli problému dítěte na táboře okamžitě prosím kontaktujte organizátora tábora na tel. 777 187 100, nikoli oddílové vedoucí (ti se musí starat o děti a ne telefonovat). Denně jsme na táboře a problém rádi vyřešíme.

Denní řád

Jednotlivé denní řády se mírně mění podle jednotlivých běhů.  

7:00 hod. budíček vedení

7:30 hod. táborový budíček

7:30 - 8:00 hod. rozcvička, ranní hygiena, úklid

8:00 - 9:00 hod. snídaně

9.00 - 12:00 hod. dopolední program a svačinka

12:00 - 14:00 hod. oběd a polední klid

14:00 – 18:00 hod. odpolední program + svačinka

18:00 - 19:00 hod. večeře

19:00 - 19:30 hod. nástup

19:30 - 21:00 hod. večerní program

21: 00 - 21:30 hod. 2. večeře, večerní hygiena, příprava na večerku

21:30 hod. večerka                                               

Cena tábora

Cena tábora zahrnuje kompletní pobyt na táboře: stravu, ubytování, dozor a zdravotní ošetření zdravotníkem (léky, zdrav. materiál do 50 Kč). V ceně tábora není pojištění a tričko.

Upozornění - veškeré platby probíhají převodem z účtu na účet.

Návštěvy na táboře

Návštěvy dětí nejsou na táboře povolené. Menší děti to jen rozruší a větší se necítí dobře před ostatními. Návštěvy ruší program a mimo to nejsou vhodné z hygienických a epidemiologických důvodů. Dětem hodně pište!!! 

Adresa tábora

Dětský tábor Bližná

Jméno dítěte

Bližná 517/3

382 26 Horní Planá.

Táborová pošta pro děti a rodiče

Opět bude v létě v provozu e-mailová schránka. Zde můžete psát svým dětem dopisy (e-maily), které jim každý den předáme v tištěné podobě. V předmětu e-mailu musí být jméno a příjmení dítěte. Po táborech zde můžou rovněž posílat děti vzkazy svým oblíbeným vedoucím. Dopis můžete napsat přes www.tabory-orisek.cz, stačí kliknout na „Táborová pošta“ a psát. Můžete vložit i dvě fotografie. Případně můžete své dopisy zasílat na e-mail taborovaposta@seznam.cz. V předmětu musí být jméno a příjmení dítěte, dopis musí být napsaný přímo v e-mailu. Přílohy v tomto případě netiskneme. Upozorňujeme, že děti nemohou ani v jednom případě odpovídat.

Pojištění

Pojištění storna pobytu je dobrovolné. V případě zájmu pojistné připočtěte a uhraďte přímo s cenou tábora. Nelze sjednat dodatečně, pouze s přihláškou dítěte na tábor. Příplatek 350 Kč/8 dní nebo 700 Kč/15 dní. Spoluúčast 30 %. Pojistné uhraďte s cenou tábora. Toto pojištění je možné uplatnit pouze na základě lékařské zprávy o nemoci a v případě velmi vážné rodinné události (nutno doložit).

Pojištění dětí (zodpovědnost za škodu, úrazové, cestovní atd.) - cena tábora nezahrnuje pojištění. Zákonný zástupce si dítě pojistí sám dle svého uvážení. Dítěti nedávejte s sebou na tábor pojistné smlouvy, vše si nechejte doma pro svou případnou potřebu.

Doporučený seznam věcí

stany - každé dítě musí mít s sebou spací pytel + malý polštář + povlečení na polštář a prostěradlo.
pevná budova a chatky- dítě musí mít s sebou spacák, povlečení na polštář a prostěradlo (polštáře máme).

Osobní prádlo, teplé ponožky, trička, mikinu, svetr, tepláky, pyžamo, větrovou bundu, pláštěnku, plavky, kraťasy, letní čepici, ručník, osušku, kapesníky, toaletní potřeby (mýdlo, kartáček, pasta na zuby, šampon, hřeben), opalovací krém, repelent, pevnou obuv, sportovní obuv, gumovky, pantofle k vodě, přezůvky, nůžky, psací potřeby, poštovní známky, blok, pastelky, masku na karneval, láhev na pití 1 l, malý batoh na výlety, baterka, sluneční brýle, léky. Dětem dejte jen tolik věcí, které skutečně upotřebí a jsou schopné je poznat, zabalit a odvést zpět domů. Všechno oblečení hlavně malým dětem podepište.

Storno poplatky

Odhlášení dítěte je možné pouze písemně doporučeným dopisem. Prosíme o zaslání dopisu případně e-mail, že dítě nenastoupí. i když nám zatelefonujete. Možnost využití pojištění storna se spoluúčastí 30 %. V ostatních případech následovně: Do 31. 5. – 15% z celkové ceny pobytu, od 1. 6. do 15. 6. 30% z ceny pobytu, od 16. 6. až do konce pobytu 50% z nevyčerpané částky.

Možnost náhradního termínu ve stejném nebo dalším roce dle domluvy bez storno poplatků. Storna se vyřizují po skončení všech táborů v září!

Způsobené škody

Škody na majetku v areálu tábora či jinde způsobené dítětem hradí rodiče v plné výši.

Mobilní telefon 

Dávat dětem (hlavně malým) na tábor mobilní telefon nedoporučujeme. Je pochopitelné, že chcete mít kontakt se svým dítětem a bojíte se o něj, napište nám na Tabory-Lipno@email.cz nebo TaborovaPosta@seznam.cz a my Vám zjistíme, jak se má a co nejdříve napíšeme. V případě, že dítě pláče, sami kontaktujeme rodiče, celou věc popíšeme a rozhodnutí co dál je na Vás.

Pokud dítěti telefon už dáte, nemusíte se bát, dětem telefony nebereme, ani jim neznemožňujeme nabíjení, dostupné zásuvky jsou všude. Ale poučte své dítě o tom, ať si telefon schovává, nenechá ho válet se na zemi, posteli a taky, ať jej nikomu nepůjčuje. Není nic horšího, když kamarád půjčí kamarádovi telefon a ten si zavolá domů, i když jeho rodiče mu telefon schválně nedali a nechtěli, ať volá. Většinou se už potom nedá nic dělat a dítě má tábor zkažený a rodiče taky, protože si pro dítě musí přijet. Dítě nemůže během dne mít telefon stále u sebe, nejlepší doba na volání je během poledního klidu mezi 13.00 – 14.00. Absolutně nevhodná doba je večer od cca 19. 00, kdy jsou děti již unavené a také se jim stýská po rodičích, sourozencích a domově. V případě, že Vám dítě do telefonu pláče, ověřte si u nás, jak se chová zbytek dne. Rodiče často mívají dojem, že pláče celý den, protože kdykoli zavolají, pláče. Ale převážně tomu tak nebývá a dítě se normálně zapojuje a je spokojené. Až na ten kontakt s rodiči, ale to je celkem pochopitelné.

Co nebrat na tábor

Nedoporučujeme dávat dětem s sebou na tábor mobilní telefony aj., PC hry, elektroniku, cennosti, drahé oblečení, větší obnosy peněz atd. V žádném případě za ně neneseme odpovědnost! Nože, lasery (i malé), kuličkové a jiné zbraně jsou zakázány! Kapesné doporučujeme, aby si děti daly k vedoucím. Za případně rozbité brýle rovněž neneseme zodpovědnost.  

Dárky pro děti

Kdo z rodičů má možnost poskytnout pro děti na tábor sladkosti, reklamní a jiné předměty, může je poslat nebo přivézt na tábor. Budou použity na odměny do soutěží pro děti. Je možné sepsat smlouvu o poskytnutí sponzorského daru.

Dotazník spokojenosti

Po skončení tábora Vašeho dítěte Vás prosíme o vyplnění DOTAZNÍKU SPOKOJENOSTI na www.tabory-orisek.cz. Jakékoliv informace nám velmi pomůžou při zkvalitňování táborů a všemi podněty se budeme zabývat. Děkujeme, děláte to pro své děti!

Rady pro rodiče

Při přihlašování dítěte: přihlášku prosím vyplňujte pečlivě a proveďte její kontrolu před odesláním. Časté jsou chyby v termínu a druhu tábora, rodném čísle, které slouží jako VS platby a e-mailu.
Výběr tábora: pokud je Vaše dítě citlivější a již na nějaký tábor jezdí, je tam spokojené, nehledejte jiný jen proto, že se Vám zdá lepší. Zároveň se snažte, aby dítě jezdilo i na stejný termín tábora se stejnými lidmi. V různých termínech jezdí různé party vedoucích a některým dětem tato změna nemusí sednout. Různé termíny na jednom táboře se mohou lišit i organizačně. Mějte také na paměti, že dětský tábor není vhodný pro každé dítě.

Cestou na tábor: nedávejte dětem řízky, bagety, zákusky, chlebíčky, salám, sýry aj. na cestu, případně jen takové množství, které opravdu snědí. Poučte je, že tyto potraviny jsou v létě již druhý den nejedlé a nebezpečné. Dávejte svým dětem originálně balené a zkáze nepodléhající potraviny.
Když je dítě již na táboře: nevozte svým dětem na tábor buchty, dorty, zákusky, chlebíčky, bagety aj. ani v případě, že mají narozeniny. Nevíte, v jakých podmínkách byly vyrobeny a co se v nich v horku děje. Nehledě na to, že děti je můžou odložit a sníst třeba až druhý den. Dbejte prosím tímto o zdraví svých dětí! Nevolejte dětem, že jim umřel jejich milovaný křeček, morče či jiný miláček ……. Nechejte to na doma. V opačném případě můžete rovnou startovat auto, protože pobyt, který měl být příjemný je pro dítě zkažený, dítě pláče a chce domů! Mějte také na paměti, že Vaše dítě se může na táboře chovat úplně jinak, než jste zvyklí.
Děti na táboře dle vyhlášky nesmí: tatarskou omáčku, majonézy a saláty z nich, točenou zmrzlinu, poháry, syrové vejce např. volské oko aj.
Vraní oko: seznamte Vaše dítě s tím, jak vypadá vraní oko. V posledních letech se vyskytuje i ve vyšších nadmořských polohách a místech, kde předtím nebylo.

Při sepisování těchto informací jsme se snažili na nic nezapomenout, ale pokud Vám zde nějaké informace chybí, prosím napište nám, rádi Vám vše vysvětlíme a informace rozšíříme.